100 dni urlopu na spełnienie marzeń

22/02/2021

Podczas gdy pracodawcy prześcigają się w ofercie atrakcyjnych benefitów, wśród pracowników wzrasta znaczenie czasu wolnego i work-life balance, a satysfakcja w życiu prywatnym jest równie ważna jak zadowolenie z pracy. Każdy kto ma pasje wie, że niekiedy trudno jest pogodzić pracę zawodową z hobby. Na przykładzie ASC przybliżę, jak tę potrzebę pracowników adresujemy w naszym software house.

Jak znaleźć czas dla siebie na spełnianie swoich marzeń i rozwijanie zainteresowań?

Kilka lat temu stworzyliśmy Program Rozwoju Pozazawodowego. Jest to propozycja dodatkowego płatnego 5-dniowego urlopu na realizację zainteresowań. Doceniamy każdy rodzaj hobby, nie wartościujemy pomysłów, liczy się autentyczna pasja i chęć własnego rozwoju. Bez względu czy jest to: kurs baristy, nauka spawania, kurs gotowania czy żeglowania – każdy pomysł na rozwój siebie jest dobry. Jeśli przy okazji uda się zainspirować innych swoimi pomysłami – zyskujemy na tym wszyscy.
Jedynym warunkiem skorzystania z urlopu jest co najmniej 3-letni staż pracy w Altkom Software & Consulting. Biorąc pod uwagę, że nasz średni staż pracy w firmie sięga prawie 5 lat, to nie jest kryterium trudno osiągalne 😊
Przeglądając efekty Programu Rozwojów Pozazawodowych muszę przyznać, że zainteresowania koleżanek i kolegów są fascynujące. Dzięki naszemu programowi zyskują konkretne umiejętności, poprawiają kondycję fizyczną, podnoszą jakość życia.

Relacje nie tylko służbowe

Poza oczywistą korzyścią dla pracownika, program pomaga wzmacniać relacje między nami. Uczestnicy programu prezentują swoje działania na forum firmy, umieszczając relacje w intranecie lub omawiając je podczas firmowych spotkań Altkom Knowledge Meeting. Dzięki temu nasze wzajemne kontakty nie ograniczają się tylko do zadań służbowych – wiem już kogo zapytać o wybór dobrej kawy, czy radę, jaką trasę wybrać na wycieczkę rowerową. Rozmowa o tajnikach renowacji obrazów okazuje się być równie fascynująca jak dyskusja o taskach projektowych. A kolega, który potrafi warzyć piwo zyskuje w naszych oczach dodatkowe uznanie 😊 Słuchanie pasjonujących relacji niesamowicie inspiruje do spróbowania swoich sił w zupełnie nowej dziedzinie. Entuzjazm bywa zaraźliwy i choć w dzisiejszych czasach zarażanie czymkolwiek źle się kojarzy, dzielenie i przekazywanie sobie dobrej energii i pasji popieramy i nie chcemy się na to uodpornić.
Skąd takie niestandardowe hobby? Jak rodziły się te pasje? Jak nasz program pomógł w ich rozwijaniu?
O to zapytałam naszych pracowników.

Multihobbysta

Marcin Kociakowski, Wiodący programista Java/Team Lead zespołu Transformers ma wiele zainteresowań. Na dodatek wszystko lubi zrobić sam. Po przeprowadzce do własnego domu pojawiły się potrzeby związane z jego wyposażeniem. Marcin własnoręcznie wykonał astronomiczny włącznik/wyłącznika światła, zbudował ogrodzenie, urządził ogród. W ramach dodatkowego urlopu uczył się spawania, a efektem nauki był projekt i wykonanie stelażu biurka, przy którym pracuje na home office. Prace obejmowały wiele etapów – cięcie, pasowanie elementów, łączenie ich ze sobą, szlifowanie, malowanie. Efekt końcowy wynagrodził wysiłek.

spawanie
Fot. Marcin Kociakowski
efekty spawania
Fot. Marcin Kociakowski

Podczas kolejnego rozwoju Marcin połączył dwie pasje: jazdę rowerem i zwiedzanie regionu, w którym mieszka. Efektem była 5-dniowa podróż po Puszczy Knyszyńskiej śladami wielokulturowości Podlasia. Marcin codziennie przejeżdżał ok. 50 km szlakami leśnymi, green velo, oraz drogami niedostępnymi dla samochodów.
Kilka zdjęć z wyprawy pokazuje, że Podlasie to piękny region, w którym od wieków jak w tyglu współistnieją różne tradycje, kultury, religie. Marcin zwiedził m.in.:

Kruszyniany

Meczet i mizar

meczet i mizar
Fot. Marcin Kociakowski

Wierszalin

Monoteistyczna Świątynia Świata. Osadę, która miała być stolicą świata założył prorok Ilja, więcej informacji tutaj.

wierszalin
Fot. Marcin Kociakowski

Święta Woda

Sanktuarium Święta Woda – Góra Krzyży

święta woda
Fot. Marcin Kociakowski

Supraśl

Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy

supraśl
Fot. Marcin Kociakowski

Sama Puszcza Knyszyńska zachwyca różnorodnością przyrody chronionej w kilku rezerwatach. Na jej terenie mamy do dyspozycji kilkadziesiąt kilometrów ścieżek rowerowych.

puszcza
Fot. Marcin Kociakowski

Sztuka latte art

Paweł Pietras, Wiodący programista .NET/Team Lead zespołu CommanDotNet dodatkowy urlop spędził na kursie baristy.
Paweł to znany w naszej firmie pasjonat parzenia kawy i miłośnik jej picia. Jak wspomina „eye opening experience” było dla niego przed laty przyniesienie przez jednego z kolegów do biura ekspresu ciśnieniowego – wtedy po raz pierwszy świadomie pił naprawdę dobre espresso. Podczas rozmowy z kolegami przy kawie – a jakże – wpadł na pomysł, aby odbyć kurs baristy i ugruntować wiedzę tudzież poznać z pierwszej ręki tajniki latte art (co tu ukrywać, „wzorki” średnio mu wychodziły).
Paweł uczył się latte art – sztuki tworzenia rysunków i wzorów z mleka na powierzchni kawy espresso poprzez pokazane kolejno na zdjęciach: zdobienie mlekiem (free pour latte art), dekorowanie sosami, tworzenie trójwymiarowych rzeźb z piany.

zdobienie mlekiem (free pour latte art) Fot. Paweł Pietras
dekorowanie sosami – Fot. Paweł Pietras
tworzenie trójwymiarowych rzeźb z piany – Fot. Paweł Pietras

Dzięki udziałowi w kursie zyskał dodatkowe doświadczenie, poznał kilka „hintów” co do tajników latte art oraz miał możliwość sprawdzenia swoich umiejętności pod okiem profesjonalisty i na fachowym sprzęcie. Czas spędzony na szkoleniu był dla Pawła dwudniowym resetem umysłu i przyniósł mu pozytywny skok ciśnienia, jak po wypiciu wielu kaw.

Program Rozwojów Pozazawodowych w liczbach:

W ciągu ostatnich 3 lat z programu skorzystało 18 osób (23 zrealizowane projekty, co przekłada się na ok 100 dni dodatkowych urlopów).
Program Rozwojów Pozazawodowych ma wielu beneficjentów 😉Korzyści czerpią sami uczestnicy programu, a także pozostali pracownicy, dla których pomysły kolegów są źródłem wiedzy i inspiracją do poszukiwania własnego hobby. My jako firma, cieszymy się, że zyskujemy zadowolonych pracowników.
A Ty, mając dodatkowy urlop, jaką pasję chciałbyś rozwinąć?
Napisz do nas: hr@altkomsoftware.pl lub wyślij swoje CV na jedną z ofert pracy i dołącz do naszego zespołu.

Autor: Ewa Mochyła

Jak zostać świetnym programistą? Czym właściwie są dobre praktyki programowania? Z których warto korzystać? Uchylimy rąbka tajemnicy. Eksperci od kodu […]

Camunda is a very powerful workflow and decision automation platform. We use Camunda as a process engine in one of […]

Podczas gdy pracodawcy prześcigają się w ofercie atrakcyjnych benefitów, wśród pracowników wzrasta znaczenie czasu wolnego i work-life balance, a satysfakcja […]

Zarejestruj się na webinar:

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb procesu realizacji zgłoszenia (pokaż więcej) przez Altkom Experts sp. z o.o. oraz Altkom Software & Consulting sp. z o.o. (ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa), zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych („RODO”). Mam świadomość, iż podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zgłoszenia oraz że posiadam prawo dostępu do treści swoich danych i możliwość ich poprawiania a zgoda może być odwołana w każdym czasie. Kontakt do inspektora ochrony danych osobowych w Altkom: iodo@altkom.pl

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych (pokaż więcej)przez Altkom Experts sp. z o.o. oraz Altkom Software & Consulting sp. z o.o. (ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa)oraz otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na adres e-mail i numer telefonu podany przeze mnie, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych („RODO”), oraz Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Mam świadomość, iż podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne oraz że posiadam prawo dostępu do treści swoich danych i możliwość ich poprawiania a zgoda może być odwołana w każdym czasie. Kontakt do inspektora ochrony danych osobowych w Altkom: iodo@altkom.pl

 

Watch for free

Enter your contact details to receive a link to the recording:

I voluntarily consent to the processing of my personal data for the purposes of the application process (show more) by Altkom Experts sp. z o.o. and Altkom Software & Consulting sp. z o.o. (51 Chłodna Street, 00-867 Warsaw), in accordance with Regulation 2016/679 of the European Parliament and of the Council of 27 April 2016 on the protection of individuals with regard to the processing of personal data and on the free movement of such data ("RoDO"). I am aware that providing the above personal data is voluntary, but necessary to handle the request, and that I have the right to access the content of my data and the possibility of correcting it, and that my consent may be revoked at any time. Please contact the Altkom Data Protection Officer: iodo@altkom.pl.

I voluntarily consent to the processing of my personal data for marketing purposes (show more)by Altkom Experts sp. z o.o. and Altkom Software & Consulting sp. z o.o. (ul. Chłodna 51, 00-867 Warsaw) and receiving commercial information by electronic means to the e-mail address and telephone number provided by me, in accordance with Regulation 2016/679 of the European Parliament and of the Council of 27 April 2016 on the protection of individuals with regard to the processing of personal data and on the free movement of such data ("RODO"), and the Act of 18 July 2002 on the provision of electronic services. I am aware that providing the above personal data is voluntary and that I have the right to access and correct my data and that my consent may be revoked at any time. Please contact the Altkom Data Protection Officer: iodo@altkom.pl.

 

Zarejestruj się na webinar:

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb procesu realizacji zgłoszenia (pokaż więcej) przez Altkom Experts sp. z o.o. oraz Altkom Software & Consulting sp. z o.o. (ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa), zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych („RODO”). Mam świadomość, iż podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zgłoszenia oraz że posiadam prawo dostępu do treści swoich danych i możliwość ich poprawiania a zgoda może być odwołana w każdym czasie. Kontakt do inspektora ochrony danych osobowych w Altkom: iodo@altkom.pl

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych (pokaż więcej)przez Altkom Experts sp. z o.o. oraz Altkom Software & Consulting sp. z o.o. (ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa)oraz otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na adres e-mail i numer telefonu podany przeze mnie, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych („RODO”), oraz Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Mam świadomość, iż podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne oraz że posiadam prawo dostępu do treści swoich danych i możliwość ich poprawiania a zgoda może być odwołana w każdym czasie. Kontakt do inspektora ochrony danych osobowych w Altkom: iodo@altkom.pl

 

Zarejestruj się na webinar:

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb procesu realizacji zgłoszenia (pokaż więcej) przez Altkom Experts sp. z o.o. oraz Altkom Software & Consulting sp. z o.o. (ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa), zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych („RODO”). Mam świadomość, iż podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zgłoszenia oraz że posiadam prawo dostępu do treści swoich danych i możliwość ich poprawiania a zgoda może być odwołana w każdym czasie. Kontakt do inspektora ochrony danych osobowych w Altkom: iodo@altkom.pl

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych (pokaż więcej)przez Altkom Experts sp. z o.o. oraz Altkom Software & Consulting sp. z o.o. (ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa)oraz otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na adres e-mail i numer telefonu podany przeze mnie, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych („RODO”), oraz Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Mam świadomość, iż podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne oraz że posiadam prawo dostępu do treści swoich danych i możliwość ich poprawiania a zgoda może być odwołana w każdym czasie. Kontakt do inspektora ochrony danych osobowych w Altkom: iodo@altkom.pl

 

Zarejestruj się na webinar:

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb procesu realizacji zgłoszenia (pokaż więcej) przez Altkom Experts sp. z o.o. oraz Altkom Software & Consulting sp. z o.o. (ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa), zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych („RODO”). Mam świadomość, iż podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zgłoszenia oraz że posiadam prawo dostępu do treści swoich danych i możliwość ich poprawiania a zgoda może być odwołana w każdym czasie. Kontakt do inspektora ochrony danych osobowych w Altkom: iodo@altkom.pl

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych (pokaż więcej)przez Altkom Experts sp. z o.o. oraz Altkom Software & Consulting sp. z o.o. (ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa)oraz otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na adres e-mail i numer telefonu podany przeze mnie, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych („RODO”), oraz Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Mam świadomość, iż podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne oraz że posiadam prawo dostępu do treści swoich danych i możliwość ich poprawiania a zgoda może być odwołana w każdym czasie. Kontakt do inspektora ochrony danych osobowych w Altkom: iodo@altkom.pl