Czy warto powierzyć utrzymanie systemu IT wyspecjalizowanej firmie?

10/09/2020

To pytanie stawia sobie prawdopodobnie wiele osób odpowiedzialnych za utrzymanie systemu IT i jego ciągłości działania. Niestety odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wpływają na to zarówno koszty przedsięwzięcia jak i zakres czy jakość świadczonej usługi. Inaczej potraktujemy system krytyczny dla naszego biznesu, a inaczej taki przy którym nasza działalność niewiele straci. Nie bez znaczenia są także plany rozwojowe dotyczące naszego IT oraz kierunek, w jakim podąża nasz biznes.

Spis treści:

  1. Czy system IT jest podstawą naszej działalności?
  2. Czy stać nas na utrzymanie systemu IT we własnym zakresie?
  3. Czy nasz zespół ma kwalifikacje do samodzielnego utrzymania systemu IT?
  4. Czy jesteśmy w stanie realizować zmiany funkcjonalne?
  5. Czy system IT spełnia nasze oczekiwania?
  6. Co zyskamy, gdy zdecydujemy się na wykup utrzymania systemu IT na zewnątrz?
  7. Podsumowanie

A więc, czy warto skorzystać z usług fachowców, czy jednak decydować się na utrzymanie systemu IT we własnym zakresie? Zanim podejmiemy decyzję, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

 

1. Czy system IT jest podstawą naszej działalności i ile może kosztować jego niedostępność?

Jeśli nasz biznes nie może funkcjonować bez danego systemu poprawnie, to zapewnienie ciągłości jego działania powinno być jednym z kluczowych zadań stawianych przed CTO/COO w organizacji.

Warto przy tym oszacować koszty niedostępności systemu, biorąc pod uwagę zarówno możliwe bezpośrednie straty finansowe jak również utratę wizerunku czy zaufania Klientów.

2. Czy stać nas na utrzymanie systemu IT we własnym zakresie?

Własny zespół IT to przede wszystkim dbanie o odpowiednie kompetencje, szkolenia i zapewnienie dostępności zespołu w czasie eksploatacji systemu. Do tego dochodzą również koszty rekrutacji, wynagrodzeń, sprzętu czy powierzchni biurowej.

Sprawa wydaje się prostsza, jeśli w naszej organizacji mamy już taki dedykowany zespół. Warto wtedy dokładnie policzyć koszty, bo zewnętrzna usługa może okazać się kilkukrotnie tańsza.

3. Czy kwalifikacje naszego zespołu na samodzielne utrzymanie systemu IT są wystarczające?

Jeśli posiadamy własny zespół IT, to musimy dbać o odpowiednie umiejętności i rozwój pracowników. Rynek ciągle się ewoluuje, zmieniają się wymogi związane z ochroną danych czy ogólnie pojętym bezpieczeństwem. Jeśli nasza podstawowa działalność nie wymaga wysokich kompetencji w zakresie IT, to utrzymanie działu nadążającego za wszystkimi zmianami będzie trudne i zapewne kosztowne.

Tymczasem, wyspecjalizowane firmy IT z natury swojej działalności muszą być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami. Ich pracownicy posiadają i stale rozwijają kompetencje w tym zakresie i to zazwyczaj w praktyce projektowej, a nie tylko w teorii.

Utrzymanie systemu IT to również względy bezpieczeństwa

4. Czy jesteśmy w stanie realizować zmiany funkcjonalne?

Eksploatacja to jedno, ale z czasem może pojawić się potrzeba zmian funkcjonalnych w naszym systemie IT. Jeśli będzie ona spowodowana poprawą ergonomii pracy i własnymi pomysłami na rozwój, to raczej nie będziemy zobligowani do szybkich zmian.

Gorzej, jeśli bodźcem będą zmiany w regulacjach prawnych bądź nagle odsłonięte luki bezpieczeństwa. Takie sytuacje wymagają niezwłocznej ingerencji, a nie zawsze własny zespół utrzymaniowy będzie posiadał potrzebne kompetencje.

5. Czy system IT spełnia nasze oczekiwania?

Jeśli system IT ma już swoje lata, ale nadal zaspokaja wszystkie nasze potrzeby, to obecnie nie musimy się nim przejmować. Z czasem jednak pojawiają się nowe oczekiwania i wyzwania i wtedy problem powróci – warto się do tego zawczasu przygotować.

W przypadku pokaźnego długu technologicznego, koszty rozwoju mogą być olbrzymie. Warto rozważyć wówczas kilka możliwości i wybrać optymalną. W Altkom Software & Consulting proponujemy 3 sprawdzone podejścia do systemów legacy.

6. Co zyskamy, wykupując utrzymanie systemu IT na zewnątrz?

Przede wszystkim wewnętrzny spokój. Wykupując usługę utrzymania systemu IT w wykwalifikowanej firmie, nie musimy martwić się o problem długu technologicznego czy bezpieczeństwa. Bariera właściwych kompetencji czy dostępności zespołu przestaje istnieć. To z kolei pozwala na łatwiejsze prognozowanie kosztów.

Rzetelnie dostarczana usługa ograniczy ryzyko utraty ciągłości działania aplikacji, będzie zawierała cykliczne przeglądy systemu, w tym capacity planning. Dlatego zmiany wynikające z uwarunkowań rynkowych czy regulacji nie będą stanowiły większego problemu.

 

Podsumowanie:

W zależności od potrzeb możliwe są różne modele współpracy – zaczynając od podstawowego zakresu, który zapewnia ciągłość działania systemu. Poprzez warianty dostarczające łaty bezpieczeństwa, czy rozwój funkcjonalny. Kończąc na zastąpieniu systemu nowym, „szytym na miarę”.  

Jeśli poważnie myślimy o naszym systemie IT, powinniśmy dobrze przemyśleć decyzję. Powierzenie systemu fachowcom zazwyczaj w perspektywie czasu jest znacząco tańsze, a zmiany łatwiejsze do wprowadzenia. Jeśli odpowiednio dobierzemy usługę do naszych oczekiwań i faktycznych potrzeb, może się okazać, że system będzie starzał się znacznie wolniej. A to z kolei jest inwestycja w przyszłość.  

Dlatego chętnie porozmawiamy z Tobą o Twoim przypadku, może warto? 

 

Paweł Szutowicz
Kierownik Zespołu Integracji i Utrzymania Systemów

Zarejestruj się na webinar:

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb procesu realizacji zgłoszenia (pokaż więcej) przez Altkom Experts sp. z o.o. oraz Altkom Software & Consulting sp. z o.o. (ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa), zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych („RODO”). Mam świadomość, iż podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zgłoszenia oraz że posiadam prawo dostępu do treści swoich danych i możliwość ich poprawiania a zgoda może być odwołana w każdym czasie. Kontakt do inspektora ochrony danych osobowych w Altkom: iodo@altkom.pl

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych (pokaż więcej)przez Altkom Experts sp. z o.o. oraz Altkom Software & Consulting sp. z o.o. (ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa)oraz otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na adres e-mail i numer telefonu podany przeze mnie, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych („RODO”), oraz Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Mam świadomość, iż podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne oraz że posiadam prawo dostępu do treści swoich danych i możliwość ich poprawiania a zgoda może być odwołana w każdym czasie. Kontakt do inspektora ochrony danych osobowych w Altkom: iodo@altkom.pl

 

Watch for free

Enter your contact details to receive a link to the recording:

I voluntarily consent to the processing of my personal data for the purposes of the application process (show more) by Altkom Experts sp. z o.o. and Altkom Software & Consulting sp. z o.o. (51 Chłodna Street, 00-867 Warsaw), in accordance with Regulation 2016/679 of the European Parliament and of the Council of 27 April 2016 on the protection of individuals with regard to the processing of personal data and on the free movement of such data ("RoDO"). I am aware that providing the above personal data is voluntary, but necessary to handle the request, and that I have the right to access the content of my data and the possibility of correcting it, and that my consent may be revoked at any time. Please contact the Altkom Data Protection Officer: iodo@altkom.pl.

I voluntarily consent to the processing of my personal data for marketing purposes (show more)by Altkom Experts sp. z o.o. and Altkom Software & Consulting sp. z o.o. (ul. Chłodna 51, 00-867 Warsaw) and receiving commercial information by electronic means to the e-mail address and telephone number provided by me, in accordance with Regulation 2016/679 of the European Parliament and of the Council of 27 April 2016 on the protection of individuals with regard to the processing of personal data and on the free movement of such data ("RODO"), and the Act of 18 July 2002 on the provision of electronic services. I am aware that providing the above personal data is voluntary and that I have the right to access and correct my data and that my consent may be revoked at any time. Please contact the Altkom Data Protection Officer: iodo@altkom.pl.

 

Zarejestruj się na webinar:

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb procesu realizacji zgłoszenia (pokaż więcej) przez Altkom Experts sp. z o.o. oraz Altkom Software & Consulting sp. z o.o. (ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa), zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych („RODO”). Mam świadomość, iż podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zgłoszenia oraz że posiadam prawo dostępu do treści swoich danych i możliwość ich poprawiania a zgoda może być odwołana w każdym czasie. Kontakt do inspektora ochrony danych osobowych w Altkom: iodo@altkom.pl

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych (pokaż więcej)przez Altkom Experts sp. z o.o. oraz Altkom Software & Consulting sp. z o.o. (ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa)oraz otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na adres e-mail i numer telefonu podany przeze mnie, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych („RODO”), oraz Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Mam świadomość, iż podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne oraz że posiadam prawo dostępu do treści swoich danych i możliwość ich poprawiania a zgoda może być odwołana w każdym czasie. Kontakt do inspektora ochrony danych osobowych w Altkom: iodo@altkom.pl

 

Zarejestruj się na webinar:

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb procesu realizacji zgłoszenia (pokaż więcej) przez Altkom Experts sp. z o.o. oraz Altkom Software & Consulting sp. z o.o. (ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa), zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych („RODO”). Mam świadomość, iż podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zgłoszenia oraz że posiadam prawo dostępu do treści swoich danych i możliwość ich poprawiania a zgoda może być odwołana w każdym czasie. Kontakt do inspektora ochrony danych osobowych w Altkom: iodo@altkom.pl

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych (pokaż więcej)przez Altkom Experts sp. z o.o. oraz Altkom Software & Consulting sp. z o.o. (ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa)oraz otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na adres e-mail i numer telefonu podany przeze mnie, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych („RODO”), oraz Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Mam świadomość, iż podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne oraz że posiadam prawo dostępu do treści swoich danych i możliwość ich poprawiania a zgoda może być odwołana w każdym czasie. Kontakt do inspektora ochrony danych osobowych w Altkom: iodo@altkom.pl

 

Zarejestruj się na webinar:

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb procesu realizacji zgłoszenia (pokaż więcej) przez Altkom Experts sp. z o.o. oraz Altkom Software & Consulting sp. z o.o. (ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa), zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych („RODO”). Mam świadomość, iż podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne, ale konieczne do obsługi zgłoszenia oraz że posiadam prawo dostępu do treści swoich danych i możliwość ich poprawiania a zgoda może być odwołana w każdym czasie. Kontakt do inspektora ochrony danych osobowych w Altkom: iodo@altkom.pl

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych (pokaż więcej)przez Altkom Experts sp. z o.o. oraz Altkom Software & Consulting sp. z o.o. (ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa)oraz otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną na adres e-mail i numer telefonu podany przeze mnie, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych („RODO”), oraz Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Mam świadomość, iż podanie powyższych danych osobowych jest dobrowolne oraz że posiadam prawo dostępu do treści swoich danych i możliwość ich poprawiania a zgoda może być odwołana w każdym czasie. Kontakt do inspektora ochrony danych osobowych w Altkom: iodo@altkom.pl